Department of History


 

ANNUAL HISTORY CONTEST

March 25, 2011, Winners

First and Second Place

Senior High American History

 

First Place

Name: Mary Arney

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

Second Place

Name: Harrison Place

School: Fort Knox High School

Sponsor: Wahlberg

 

Senior High American Silver Winners 2011

 

1.  Name: Kevin States

School: Carroll County High School

Sponsor: Varble

 

2.  Name: Andrew Watwood

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

3. Name: Alana Alexander

School: Barren City High School

Sponsor: Steenberger

 

4. Name: Rob Thackerey

School: Fort Knox High School

Sponsor: Wahlberg

 

5. Name: Isaiah Wemyss

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

6. Name: Scott Willis

School: Fort Knox High School

Sponsor: Wahlberg

 

7. Name: Philip Hill

School: Wayne County High School

Sponsor: Hart

8.  Name: Perri Collier

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

9. Name: Sarah Hollis

School: Meade County High School

Sponsor: Scott

 

10. Name: Courtney Scobey

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

Senior High American Bronze Winners 2011

 

1. Name: Matt Jones

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

2. Name: Matthew Farley

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

3. Name: Amanda Gregory

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

4. Name: Mattew Zuccuri

School: Barren County High School

Sponsor: Steenberger

 

5. Name: Kristin Shornesberry

School: Carroll County High School

Sponsor: Varble

 

6. Name: Alexis Savage

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

7. Name: Tiana Sheeham

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

8. Name: Josh Young

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

9. Name: Hayden Williams

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

10. Name: Rayna Glass

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

Senior High American Honorable Mention 2011

 

1. Name:  Hunter Payne

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

2. Name: Haley Williams

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

3. Name: Haley Dorris

School: Gallatin High School

Sponsor: Smith

 

4. Name: Calvin Penn

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

5. Name: Jacob Harrod

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

6. Name: Cheston Robbins

School: Carroll County High School

Sponsor: Varble

 

7. Name: Jacob Harris

School: Franklin-Simpson High School

Sponsor: Watt

 

8. Name: Conner Howard

School: Fort Knox High School

Sponsor: Wahlberg

 

9. Name: Brendon Hunt

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

 

First and Second Place

Senior High World History

 

First Place

Name: Christopher A. Paczer

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

Second Place

Name: Kareem H. Omar

School: West Jessamine High School

Sponsor: Stevens

 

Senior High World Silver Winners 2011

 

1. Name: Marina E. Robson

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

2. Name: Colin D. Jones

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

3. Name: Mattie E. Bruton

School: Barren County High School

Sponsor: Steenbergen

 

4. Name: Houston B. Dickinson

School: Todd County High School

Sponsor: Shanks

 

5. Name: Kaitlyn C. Howell

School: Gallatin High School

Sponsor: Highers

 

6. Name: Levi J. Underwood

School: Carroll County High School

Sponsor: Varble

 

7. Name: Jared M. Taylor

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

8. Name: Jacob D. Alexander

School: Edmonson County High School

Sponsor: Alford

 

9. Name: Benjamin H. Basham

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

10. Name: Justin C. Evan

School: Clinton County High School

Sponsor: Evans

 

Senior High World Bronze Winners 2011

 

1. Name: Kayla M. Carrico

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

2. Name: Michael A. Giles

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

3. Name: Jacob T. Goode

School: Gallatin High School

Sponsor: Highers

 

4. Name: Ben T. Johnson

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

5. Name: Gavin N. West

School: Barren County High School

Sponsor: Spock/ Steenbergen

 

6. Name: Emily A. Sudkamp

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

7. Name: Carli J. Mosby

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

8. Name: Matt R. Owen

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

9. Name: Brittany J. Gilbert

School: Gallatin High School

Sponsor: Highers

 

10. Name: Eeann Diller

School: Gallatin High School

Sponsor: Highers

 

Senior High World Honorable Mention 2011

 

1. Name: Andrew F. Preston

School: West Jessamine High School

Sponsor: Stevens

 

2. Name: Matthew S. Hutchinson

School: Wayne County High School

Sponsor: Kenneth/ Hart

 

3. Name: William J. Estes

School: Barren County High School

Sponsor: Steenburgen

 

4. Name: Kenneth J. Coppinger

School: Meade County High School

Sponsor: Luttell

 

5. Name: William G. Brown

School: Gallatin High School

Sponsor: Highers

 

6. Name: Thomas C. Hill

School: Carroll County High School

Sponsor: Varble

 

7. Name: Elizabeth Taylor

School: Franklin Country High School

Sponsor: Hyatt

 

8. Name: Austin T. Alexander

School: Franklin County High School

Sponsor: Hyatt

 

9. Name: Troy D. Butler

School: Clinton County High School

Sponsor: Evans

 

10. Name: Amber Travis

School: Hancock County High School

Sponsor: Price

 

 

 

First and Second Place

Middle School American History

 

First Place

Name: Margaret A. Foster

School: North Oldham Middle School

Sponsor: Keely Green

 

Second Place

Name: Joshua Daniel Elliott

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

Junior High American Silver Winners 2011

 

1. Name: Colin Bumgarner

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

2. Name: Corinne Olund

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

3. Name: Robert Lemons

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Minnich

 

4. Name: Nina Erbes

School: Highland Middle School

Sponsor: Ruhl

 

5. Name: Dylan Green

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

6. Name: Noah Stevens

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Minnich

 

7. Name: Jacob Telli

School: Robert Ellis Middle School

Sponsor: Shuler

 

8. Name: Melissa Gregory

School: T. W. Hunter

Sponsor: Bowman

 

9. Name: Brandon Esterle

School: Hancock County Middle School

Sponsor: Roberts

 

10. Name: Madeline Koren

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

11. Name: Corey Renee

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

12. Name: Sean Byars

School: Robert Ellis Middle School

Sponsor: Shuler

 

13. Name: Isaac Brown

School: Ohio County Middle School

Sponsor: Schroader

 

14. Name: Sonora Schuck

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Howard

 

15. Name: Saralinda Schell

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Howard

 

Junior High American Bronze Winners 2011

 

1. Name: Taylor Clark

School: St. Raphael School

Sponsor: Renezic

 

2. Name: Sam Trenner

School:  T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

3. Name: Rene Paul

School:  Hancock County Middle School

Sponsor:  Roberts

 

4. Name: Turner Manley

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Yarborough

 

5. Name: Logan Underwood

School: Carroll County Middle School

Sponsor: Underwood

 

6. Name: Ally Decker

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

7. Name: Jared Sailing

School: Ohio County Middle School

Sponsor: Short

 

8. Name: Aaron Prather

School: T. K. Stone Middle School

Sponsor: Hindle

 

9. Name: Taylor Blanford

School: Frankfort Christian Academy

Sponsor: Lewis

 

10. Name: Alec Melancon

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Howard

 

11. Name:   Joseph McIntyre

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Yarborough

 

12. Name: Travis McNair

School: James T. Alton Middle School
Sponsor: Minnich

 

13. Name: Emily Rich

School: Butler County Middle School

Sponsor: Smith

 

14. Name: Clair O’Connell

School: Robert Ellis Middle School

Sponsor: Shuler

 

15. Name: Trevor Garrison

School: Hancock County Middle School

Sponsor: Roberts

 

Junior High American Honorable Mention 2011

 

1. Name: James Fugate

School: Butler County Middle School

Sponsor: Smith

 

2. Name: Sarah Woods

School: Ohio County Middle School

Sponsor: Shroader

 

3. Name: Mason Bowen

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Yarbrough

 

4. Name: Lynsey Smith

School: T. W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

5. Name: John Dockery

School: T.W. Hunter Middle School

Sponsor: Bowman

 

6. Name: Ronale Morris

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Yarbrough

 

7. Name: Griffin Davis

School: T. K. Stone Middle School

Sponsor: Davis

 

8. Name: Daniel Martell

School: College View Middle School

Sponsor: Clark

 

9. Name: David Wagner

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Minnich

 

10. Name: John Bolin

School: Hancock County Middle School

Sponsor: Roberts

 

11. Name: Corey Richardson

School: Hancock County Middle School

Sponsor: Roberts

 

12. Name: Celia Cusick

School: T. K. Stone Middle School

Sponsor: Hindle

 

13. Name: Charles Warden

School: T. K. Stone Middle School

Sponsor: Perry

 

14. Name: Eric Piernas

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Mahon

 

15. Name: Drew Chander

School: St. Raphael School

Sponsor: Penezic

 

First and Second Place

Middle School World History

 

First Place

Name: John G. Kolb

School: St. Raphael School

Sponsor: Baete

 

Second Place

Name: Emma Badia

School: Highland Middle School

Sponsor: Ruhl

Junior High World Silver Winners 2011

 

1. Name: Elizabeth Warren

School: Todd County Middle School

Sponsor: Dickinson

 

2. Name: Annabelle Cooper

School: Butler County Middle School

Sponsor: Schultz

 

3. Name: Isaiah Bryant

School: North Oldham Middle School

Sponsor: Green

 

4. Name: Jaquan Sept

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

5. Name: Kasey Broekema

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

6. Name: Katrina Hanson

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

7. Name: Jacob Bruce

School: Frankfort Christian Academy

Sponsor: Lewis

 

8. Name: Allison Hohenstein

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Minnich

 

9. Name: Jeremy Surfin

School: Highland Middle School

Sponsor: Ruhl

 

10. Name: Dustin Avery

School: Memorial Elementary School

Sponsor: Nunn

 

Junior High World Bronze Winners 2011

 

1. Name: Jessica Zhu

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Winchester

 

2. Name: Wyatt Southerland

School: Butler County Middle School

Sponsor: Smith

 

3. Name: Alexandra Chand

School: Highland Middle School

Sponsor: Ruhl

 

4. Name: Natalie Mercer

School: Ohio County Middle School

Sponsor: Johnson

 

5. Name: Caitlin Oakes

School: Todd County Middle School

Sponsor: Dickinson

 

6. Name: Austin Torres

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Mahone

 

7. Name: Jae-Auna Hill

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

8. Name: Ian Canedo-Muzevic

School: Todd County Middle School

Sponsor: Dickinson

 

9. Name: Jason Pinto

School: T. K. Stone Middle School

Sponsor: Perry

 

10. Name: Guilherme Soares

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Winchester

 

Junior High World Honorable Mention 2011

 

1. Name: Casey Simon

School: Highland Middle School

Sponsor: Ruhl

 

2. Name: Matt Settle

School: Frankfort Christian Academy

Sponsor: Lewis

 

3. Name: Jared England

School: Todd County Middle School

Sponsor: Dickinson

 

4. Name: Erykah Ochoa

School: James T. Alton Middle School

Sponsor: Minnich

 

5. Name: Dalton Adkins

School: Campbellsville Middle School

Sponsor: Cecil

 

6. Name: Kelsey Nabours

School: Ohio County Middle School

Sponsor: Johnson

 

7. Name: Zachary Strovall

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

8. Name: Jack Atkerson

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

9. Name: Paige Fields

School: Bowling Green Jr. High School

Sponsor: Scott

 

10. Name: Alex Massey

School: St. Raphael School

Sponsor: Baete


Department of History


 

ANNUAL HISTORY CONTEST

March 25, 2011

    The History Department of Western Kentucky University sponsors annually a History Contest for High School and Junior High (Middle) School students.  Our March 25, 2011, contest will be the thirty-ninth.The contest will be in the Downing University Center Auditorium.We sincerely hope your best students will participate.

    The History Contest consists of both objective and essay examinations. Objective examinations will be administered in three areas: (1) Junior High American History, from colonial exploration through 1865, (2) Senior High American History, from 1865 to the present, and (3) Junior World History through the Middle Ages; (4) Senior High World History, Renaissance through the Cold War. The general essays for the Junior High and Senior High examinations will come from the periods described above; the general essay examination for World History will emphasize the period after 1789. A student may enter only one (1) contest.

    A student may enter only one contest since tests for all three areas will be conducted at the same time.  First place winners in Senior High American History and World History will win a $1,000 scholarship to attend WKU. First place winners in Junior High American History and World History competitions will win a $500 scholarship to attend WKU. First and second place winners in each category will also receive engraved plaques. And to give appropriate recognition to a larger number of good students, silver medals are presented to the top 5 percent of contestants and bronze medals to the next 5 percent in each contest. In addition, certificates of achievement will be forwarded to those students who score in the next highest 10 percent on the objective exam.

    Each year the competition has increased, as has the number of participants. We suggest that you enter only your top students. In order to finalize our plans, may we please hear from you by March 12th? We would appreciate your mentioning the Annual WKU History Contest to other history teachers who may not be aware of its existence. We will, of course, be glad to answer any questions that you may have. Please plan to participate in these contests and start preparing your best students for them.
   

 

Directions to WKU campus from I-65: On I-65 take Bowling Green Exit 26. At the end of the exit ramp, IF YOU ARE HEADING SOUTH turn right onto Cemetery Road – IF YOU ARE HEADING NORTH turn left onto Cemetery Road. (As you drive along, this road's name will change to Fairview Avenue and then change again to Sixth Street but it is all the same road.) You will travel on this road until you reach College Street. Turn left onto College (it is a one-way street). You will follow College all the way up the hill until it dead ends into College Heights Boulevard. Turn right and follow College Heights Boulevard for about blocks. The Downing University Center & Theater will be on your left. (The basketball arena is on the right.) There will be a registration desk on the main floor of Downing University Center where you may check in.

 

Once the bus is unloaded, the driver should continue down College Heights Boulevard to the stoplight at University Blvd. Turn left and go approximately 100 feet, then turn quickly to the right to enter Creason Lot. Or, at the University Blvd stoplight, turn right and go the equivalent of about 8 blocks the Adams Street lot to park.



Contact:
  Marion B. Lucas
History Contest Coordinator
Department of History
  Western Kentucky University
1906 College Heights Blvd #21086
Bowling Green, KY 42101-1086

Email: marion.lucas@wku.edu
Phone: (270) 745-5736
History Department Phone (270) 745-3841 or 3842
FAX: (270) 745-2950

HISTORY CONTEST SCHEDULE
March 25, 2011

8:00-9:15 a.m. – Registration at the Downing University Center

 

            Those parents or teachers arriving by automobile should request from History Contest Coordinator, Marion B. Lucas by email a parking pass to park in the University Parking Structure (near the Downing Center). Once busses have unloaded, drivers should continue down College Heights Boulevard to the stoplight at University Blvd. Turn left and go approximately 100 feet, then turn right to enter the Creason Lot; or turn right and go the equivalent of about 8 blocks on University Blvd. to the Adams Street lot to park.

 

            At the table in the front lobby of Downing University Center, teachers should register their students for one (1) of the following tests: Junior High American History; Senior High American History; Senior High World History, or Junior High World History. Teachers and sponsors may relax and visit in Downing University Center Room 226 while the student testing is in progress. Refreshments will be provided.

 

9:45-10:25 a.m. – Objective Test

 

            The objective test will consist of multiple choice questions designed especially for Junior High and Senior High students. The Junior High American History test will cover the period to 1865; the Senior High American History test will deal with the period since 1865. The Junior World History test will cover through the Middle Ages; the Senior World History test will cover from the Renaissance through the Cold War.

 

10:25- 10:40 a.m. Break

 

10:45-11:20 – Essay Test

 

            Students will be asked to answer one essay question. The Junior High essay question will emphasize American history before 1865; the Senior High American History question will cover American history since 1865; The Junior World History test will cover through the Middle Ages; the Senior World History test will cover from the Renaissance through the Cold War. Essay questions will be sufficiently broad to allow participants to display their knowledge in a particular area.

 

11:30 a.m. – 1:00 p.m. – Lunch Break

 

            Participants will be free during this period to eat lunch in the Downing Center Cafeteria and to tour the campus.

 

1:15-2:30 p.m. – Presentation of Awards in Downing University Center Theater

 

STUDENTS SHOULD BRING TWO SHARPENED No. 2 PENCILS. THE HISTORY DEPARTMENT WILL FURNISH PAPER FOR THE ESSAY TESTS.


HISTORY CONTEST PARTICIPANTS
  March 25, 2011


(Please Print Legibly)                        Sr. Hi.         Jr. Hi.             Jr. Hi.            Sr. Hi.
Name of Students                      Am. Hist.     Am. Hist.      World Hist.    World Hist.
1________________________________________________________________________
2_________________________________________________________________________
3________________________________________________________________________
4_________________________________________________________________________
5_________________________________________________________________________
6_________________________________________________________________________
7_________________________________________________________________________
8_________________________________________________________________________
9_________________________________________________________________________
10________________________________________________________________________
11________________________________________________________________________
12________________________________________________________________________
13________________________________________________________________________
14________________________________________________________________________
15________________________________________________________________________
16________________________________________________________________________
17________________________________________________________________________
18________________________________________________________________________
19________________________________________________________________________
20________________________________________________________________________
21________________________________________________________________________
22________________________________________________________________________
23________________________________________________________________________
24________________________________________________________________________
25_________________________________________________________________________


TEACHER: _________________________________________________________________

SCHOOL NAME: ___________________________________________________________

SCHOOL ADDRESS: _________________________________________________________

CITY: ____________________________________ STATE: _________ ZIP: ____________

Phone No. (____)_______________ E-Mail address: ________________________________

FAX No. ____________________

    If additional space is needed, please use the back of this sheet. Be sure to indicate the student's name and whether he/she is entering the World History, Senior High American, or Junior High American History Contest. PLEASE MAIL, E-MAIL, OR FAX BY MARCH 12, 2011, TO:

Marion B. Lucas
History Contest Coordinator
Department of History
  Western Kentucky University
1906 College Heights Blvd #21086
Bowling Green, KY 42101-1086


Email: marion.lucas@wku.edu
Phone: (270) 745-5736
History Department Phone (270) 745-3841 or 3842
FAX: (270) 745-2950


Link To Directions To Bowling Green


Links to WKU Campus Maps:

On Google, type in:   1906 College Heights Boulevard Bowling Green Kentucky (easy to follow map)

Mapquest: http://tinyurl.com/3asvve

GPS Coords: 36°59'6"N -86°27'24"W

See also maps on my web site: http://people.wku.edu/marion.lucas/

 

For Bus Parking See WKU Parking Map:  http://parking.wku.edu/?TabId=107&mid=708



Return to M.B. Lucas Home Page

Return to History Department Home Page


Last Modified December 2010